Informace pro účastníky Umění Babictví 2023-25

Strava na kurzu

Účastníkům kurzu vaříme na usedlosti jen vegetariánskou kuchyni. My sami maso kromě ryb nejíme a na usedlosti žijeme v symbióze s našimi zvířaty. Ona by se ta symbióza vytvářela těžko, kdyby se u nás zvířata bála, že je sníme. Stačí nám, že nám dávají vejce, mléko, vlnu a spásají trávu 🙂
V ceně plné penze je snídaně, oběd – polévka a hlavní jídlo, večeře – hl. jídlo a nápoje celý den (čaje ve várnici a voda ochucená bylinkami nebo ovocem). Dokoupit si můžete čerstvé preso nebo porcovaný čaj. Umění Babictví má svoje kuchaře, takže pokud máte ve stravě nějaké omezení, je potřeba se domlouvat s průvodkyněmi nebo s kuchaři přímo.

Ubytování na kurzu

K posteli patří čistě povlečená peřina, polštář a k tomu čistý ručník. Rozložení pokojů si řeší průvodkyně Babictví, proto případné požadavky řešte s nimi.

Prosíme, NECHTE SVOJE MAZLÍČKY DOMA. Naše zvířata se pohybují volně a každý „cizinec“ venku mezi nimi způsobuje nerovnováhu a uvnitř zase může rušit ostatní účastníky. Dispozičně nejsme schopni tomuto předejít.

Co je fajn vědět, než sem pojedete

 • Auta po vyložení svých věcí parkujeme až za budovou na parkovišti – nenecháváme je před vchodem déle, než je nezbytné, protože prostor je potřeba nechat volný pro běžný provoz (zvířata, dřevo…).
 • Prosíme o nošení přezůvek ve vnitřních prostorách usedlosti. Naší snahou je pro nás všechny udržovat čisté vnitřní prostory a nošení přezuvek k této snaze velmi přispívá.
 • Při platbě počítejte, prosím, s tím, že nemáme platební terminál a platby probíhají v hotovosti. Nejbližší bankomat je vzdálen 4 km v Zásmukách u Penny.
 • Celá usedlost je striktně nekuřácká. Pro uspokojení případných kuřáckých potřeb máme vyhrazeno jedno místo venku za meditárnou. Místo je vybráno tak, aby kouř nešel do apartmánů a nerušil tak ostatní hosty. Využívejte tedy výhradně toto místo a nedopalky odhazujte do přistavené plechovky
 • Platbu za útratu v obchůdku, za kávu a čaj si od Vás vybereme poslední den po snídani.
 • Účastníkům je k dispozici kávovar a varná konvice, kde si mohou za poplatek udělat zvlášť je pro sebe porcovaný čaj nebo kávu (preso malé 25 Kč; preso velké 30 Kč; mléko do kávy nebo čaje 5 Kč; čaj 10 Kč). Mléko na preso máme v lednici. Když dojde, upozorněte kuchaře.
 • Mějte na paměti, že jste na samotě v kamenném mlýně a tomu odpovídá i telefonní a wifi signál. My, co tu žijeme, využíváme data od Vodafone, protože lepší možnost není. Kdyby byla, tak ji tu máme 😉 Telefony O2 a T-Mobile tu mají špatný nebo žádný signál a musíte jít volat ven.
 • POMŮŽE NÁM, KDYŽ NA KONCI POBYTU SVLEČETE, OBRÁTÍTE A ZAPNETE POVLEČENÍ A SUNDÁTE PROSTĚRADLO A VŠECHNO NECHÁTE SLOŽENÉ NA POSTELI. ZA TO PŘEDEM MOC DĚKUJEME 😊 Můžeme tak začít prát v den vašeho odjezdu a paní na úklid tak čisté povlečení může hned další den povlékat.
 • V jídelně je také malý obchůdek se sladkostmi, slanými snacky a produkty od nás a místních farmářů. Na poličce u dveří najdete sešit na osobní útraty. Zapište si tam svoje jméno a na konci pobytu vše dohromady zaplatíte v dobu, kterou si s vámi předem domluvíme.
 • Prosíme, nevozte na usedlost žádné vlastní produkty na prodej. Kromě nápojů a snacků zde prodáváme jen to, co tu sami vyprodukujeme a vyrobíme. I to nám platí náklady na provoz. Pokud si ale v soukromí na pokoji prodáte nebo vyměníte svoje doma vyrobené tinktury nebo ušité oblečení a podobně, s tímto problém opravdu nemáme. Toto pravidlo platí pro společné prostory jakou jsou chodby, kuchyň a jídelny. Pravidla ohledně toho, jak je to nastavené ve společenské místnosti, si určují průvodkyně sami.
 • Nestěhujte, prosím, žádný nábytek ani květiny ve vašich ani společných prostorách, ničí se tím podlaha a květiny nemají přesuny rády a to, proč jsou věci tam, kde jsou má svůj důvod 😉 Kdyby byla situace nevyhnutelná, kontaktujte nás a vše společně vyřešíme.
 • Naši psi i kočky jsou všichni přátelští, můžete je pomazlit nebo vzít na procházku po okolí, ale NEKRMTE JE, (ani žádná jiná naše zvířata) a pokud budete odcházet pryč, a oni budou chtít jít s vámi, tak nám to, prosím, řekněte a my je přivoláme nebo, když půjdou s vámi, budeme alespoň vědět, kde jsou 😊
 • Prosíme, nechoďte do stájí a do ohrad pro zvířata. Je to jejich zázemí a i my do jejich prostoru chodíme v úctě a s pokorou jen tehdy, pokud se o ně jdeme postarat. Mají svoje denní i noční rytmy, svoje potřeby bezpečí a jsou naučena, že i náš respekt. Pokud toužíte po seznámení s nimi, poproste Terku (majitelku), a pokud to půjde, ona s Vámi ke zvířatům zajde.
 • Někdy se výjimečně může stát, že se krávy nebo prasátko Světluška pohybují volně. Ony jsou na lidi zvyklé. Je to ale stejné jako s lidmi, které neznáte a oni neznají vás, dejte si vzájemně prostor se poznat, pokud o to bude zájem na obou stranách. Pokud ne, stačí je nechat být.
 • Z toho důvodu nenechávejte žádné věci volně bez dozoru venku (třeba oblečení nebo kočárek), mohlo by se stát, že by ho některé zvíře sežvýkalo. Pokud budete chtít nechat kočárek volně venku, udělejte to až poté, kdy budete mít jistotu, že jsou krávy v ohradě.